| Model Name | DR770X-2CH DMS |
| Color/Size/Weight | Front: Black / Width 118.5 mm x Height 36 mm / 95 g Interior: Black/width 115.0 mm x Height 37.88mm / 146 g |
| Memory | microSD Card (32 GB / 64 GB / 128 GB / 256 GB) |
| Recording Modes | Normal recording, Event recording (when impact is detected in normal and parking mode), Manual recording and Parking recording (when motion is detected). * When using Hardwiring Power Cable, ACC+ will trigger parking mode. When using other methods, G-sensor will trigger parking mode. |
| Camera | Front: STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) DMS: STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) |
| Viewing Angle | Front: Diagonal 139°, Horizontal 116°, Vertical 61° DMS: Diagonal 115°, Horizontal 95°, Vertical 49° |
| Resolution/Frame Rate | Front: Full HD (1920 x 1080) @ 60fps DMS: FULL HD (1920 x 1080) @ 30fps * Frame rate may vary during Wi-Fi streaming. |
| Video Codec | H.264 (AVC) |
| Image Quality | Highest (Extreme), Highest, High, Normal |
| Video Compression Mode | MP4 |
|
Wi-Fi |
Front: Built-in (802.11 b.g.n)
DMS: Built-in (802.11 b.g.n) |
|
GPS |
Built-in (Dual Band : GPS, GLONASS)
*Front camera only |
| Microphone | Built-in
*Front camera only |
| Speaker (Voice Guidance) | Built-in
*Both Front camera and DMS camera |
| LED Indicators | Front: Recording LED, GPS LED, B/W/L (Bluetooth/Wi-Fi/LTE)LED, Front Security LED DMS: Detection LED (Green / Red / Blue) |
| Wavelength of IR light | DMS: 940nm (4 Infrared LEDs) |
|
Button |
Front (Touch sensor):
Pressing the touch sensor triggers manual recording depending on the firmware settings. DMS (Touch sensor): Press once to turn on/off beep alerts. |
| Sensor | 3-Axis Acceleration Sensor |
| Backup Battery | Built-in super capacitor |
| Input Power | Front: DC 12V-24V (3 pole DC Plug (Ø3.5 x Ø1.1)) to Wires (Black: GND / Yellow: B+ / Red: ACC)
DMS: DC 12V – 24V (DC Plug: (Ø3.5 x Ø1.35), MAX 1A/12V) |
| Power Consumption | Normal Mode (GPS On / 2CH) : Avg. 570mA / 12V Parking Mode (GPS Off / 2CH) : Avg. 520mA / 12V* Actual power consumption may vary depending on use conditions and environment. |
| Operation Temperature | -20 °C − 70 °C (-4 °F − 158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C − 80 °C (-4 °F − 176 °F) |
| High Temperature Cut-Off | Approx. 75 °C (176 °F) |
| Certifications | Front: FCC, ISED, CE, UKCA, RCM, RoHS, Telec, WEEE, KC DMS: FCC, CE, UKCA, RoHS,Telec, WEEE |
| Software | BlackVue Application
* Android 8.0 or higher, iOS 13.0 or higher BlackVue Viewer BlackVue Web Viewer *Chrome 71 or higher, Safari 13.0 or higher |
| Others | Adaptive Format Free File Management System |
* STARVIS is a trademark of Sony Corporation.
