| Model Name | DR750X-3CH DMS Truck Plus |
| Color/Size/Weight | Front: Black / (W) 118.5 mm x (H) 36 mm / 105 g Rear: Black / (W) 70.0 mm x (H) 44.4 mm / 175 g DMC100: Black / (L) 113.5mm x (W) 66.4mm x (H) 38.4mm / 139 g |
| Memory | Front: microSD Card (32 GB / 64 GB / 128 GB / 256 GB) DMC100: microSD Card (32 GB) |
| Recording Modes | Normal recording, Event recording (when impact is detected in normal and parking mode), Manual recording and Parking recording (when motion is detected). * When using Hardwiring Power Cable, ACC+ will trigger parking mode. When using other methods, G-sensor will trigger parking mode. |
| Camera | Front: STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) Rear: STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) DMC100: CMOS Sensor (Approx. 1M Pixel) |
| Viewing Angle | Front: Diagonal 139°, Horizontal 116°, Vertical 61° Rear : Diagonal 116°, Horizontal 97°, Vertical 51° DMC100: Diagonal 54°, Horizontal 43°, Vertical 32° |
| Resolution/Frame Rate | <Front – Rear – DMS> Full HD @60fps – Full HD @30fps – HD @10fps * Frame rate may vary during Wi-Fi streaming |
| Video Codec | H.264 (AVC) |
| Image Quality | Highest (Extreme), Highest, High, Normal |
| Video Compression Mode | MP4 |
| Wi-Fi | Built-in (802.11 b.g.n) |
| GPS | Built-in (Dual Band : GPS, GLONASS) |
| LTE | External |
| Microphone | Built-in |
| Speaker (Voice Guidance) | Built-in |
| LED Indicators | Front: Recording LED, GPS LED, B/W/L LED, Front Security LED, Proximity Sensing indicator LED DMC100: Status LED |
| Wavelength of Interior camera IR light | 940 nm (6 Infrared (IR) LEDs) |
| Button | Wi-Fi button: * Press once to turn on/off Wi-Fi. Proximity sensor: Touching the proximity sensor turns on/off audio recording or triggers manual recording depending on the firmware settings. |
| Sensor | 3-Axis Acceleration Sensor |
| Backup Battery | Built-in super capacitor |
| Input Power | DC 12V-24V (3 pole DC Plug (Ø3.5 x Ø1.1)) to Wires (Black: GND / Yellow: B+ / Red: ACC) |
| Power Consumption | Normal Mode (Wi-Fi On / GPS On / 3CH) : 670mA / 12V Normal Mode (Wi-Fi Off / GPS On / 3CH) : 630mA / 12V Parking Mode (Wi-Fi On / GPS Off / 3CH) : 370mA / 12V Parking Mode (Wi-Fi Off / GPS Off / 3CH) : 320mA / 12V * Approx. 80mA increase in current when IR LEDs are ON. * Actual power consumption may vary depending on use conditions and environment. |
| Operation Temperature | -20 °C − 75 °C (-4 °F − 167 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C − 80 °C (-4 °F − 176 °F) |
| High Temperature Cut-Off | Approx. 80 °C (176 °F) |
| Certifications | Front: FCC, ISED, CE, UKCA, RoHS, Telec, WEEE Rear: FCC, ISED, CE, UKCA, RoHS, WEEE, KCInterior: FCC, ISED, CE, UKCA, RoHS, WEEE |
| Software | BlackVue Viewer * Windows 7 or higher and Mac OS X Sierra (10.12) or higher |
| Application | BlackVue Application (Android 5.0 or higher, iOS 11.0 or higher) |
| Others | Adaptive Format Free File Management System |
* STARVIS is a trademark of Sony Corporation.
