| Model Name | DR750X-1CH |
| Color/Size/Weight | Black / Width 118.5 mm x Height 36 mm / 103 g |
| Memory | microSD Card (32 GB / 64 GB / 128 GB / 256 GB) |
| Recording Modes | Normal recording, Event recording (when impact is detected in normal and parking mode), Manual recording and Parking recording (when motion is detected) * When using Hardwiring Power Cable, ACC+ will trigger parking mode. When using other methods, G-sensor will trigger parking mode. |
| Camera | STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) |
| Viewing Angle | Diagonal 139°, Horizontal 116°, Vertical 61° |
| Resolution/Frame Rate | Full HD @60fps * Frame rate may vary during Wi-Fi streaming. |
| Video Codec | H.265 (HEVC), H.264 (AVC) |
| Image Quality | Highest (Extreme), Highest, High, Normal |
| Video Compression Mode | MP4 |
| Wi-Fi | Built-in (802.11 a.b.g.n.ac) |
| GPS | Built-in (Dual Band : GPS, GLONASS) |
| Bluetooth | Built-in (V2.1+EDR/4.2) |
| LTE | External |
| Microphone | Built-in |
| Speaker (Voice Guidance) | Built-in |
| LED Indicators | Recording LED, GPS/BT LED, LTE/Wi-Fi LED, Front Security LED, Proximity Sensing indicator LED |
| Button | Wi-Fi button: * Press once to turn on/off Wi-Fi. Proximity sensor: Touching the proximity sensor turns on/off audio recording or triggers manual recording depending on the firmware settings. |
| Sensor | 3-Axis Acceleration Sensor |
| Backup Battery | Built-in super capacitor |
| Input Power | DC 12V-24V (DC Plug (Ø3.5 x Ø1.1)) to Wires (Black: GND / Yellow: B+ / Red: ACC) |
| Power Consumption | Normal Mode (WiFi On / GPS On) : 275mA / hour Normal Mode (WiFi Off / GPS On) : 240mA / hour Parking Mode (WiFi On / GPS Off) : 220mA / hour Parking Mode (WiFi Off / GPS Off) : 185mA / hour * Actual power consumption may vary depending on use conditions and environment. |
| Operation Temperature | -20 °C − 85 °C (-4 °F − 185 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C − 90 °C (-4 °F − 194 °F ) |
| High Temperature Cut-Off | Approx. 85 °C (185 °F) |
| Certifications | FCC, CE, RoHS, Telec, WEEE, IC |
| Software | BlackVue Viewer * Windows 7 or higher and Mac Yosemite OS X (10.10) or higher |
| Application | BlackVue Application (Android 5.0 or higher, iOS 9.0 or higher) |
| Others | Adaptive Format Free File Management System |
Product specifications – DR750X-1CH
2 min read
Powered by BetterDocs
