| Model Name | DR590X Plus(1CH/2CH) / DR590X (1CH/2CH) |
| Color/Size/Weight | Front : Black/Width 111.8 mm x Height 34 mm/103.5 g Rear : Black/Width 67.4 mm x Height 25 mm/25.4 g (2CH Only) |
| Memory | microSD Card (32 GB/64 GB/128 GB/256 GB/512GB) |
| Recording Modes | Normal recording, Event recording (when impact is detected in normal and parking mode), Parking recording (when motion is detected). When using Hardwiring Power Cable, ACC+ will trigger parking mode. When using other methods, G-sensor will trigger parking mode. |
| Camera | Front: STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) Rear: CMOS Sensor (Approx. 2M Pixel – 2CH Only) |
| Viewing Angle | Front: Diagonal 131°, Horizontal 107°, Vertical 55° Rear: Diagonal 136.8°, Horizontal 111.3°, Vertical 57.5° (2CH Only) |
| Resolution/Frame Rate | <Front – Rear>
1CH : Front – Full HD @60fps |
| Image Quality | 1CH : Highest (Extreme), Highest, High, Normal
2CH : Highest, High, Normal |
| Video Compression Mode | MP4 |
| Wi-Fi | Built-in (802.11 b.g.n) |
| GPS | External (Optional – Dual Band: GPS, GLONASS) |
| Microphone | Built-in |
| Speaker (Voice Guidance) | Built-in |
| LED Indicators | Front: Recording LED, GPS LED, Wi-Fi LED, Front Security LED Rear: Rear Security LED (2CH Only) |
| Button | Wi-Fi button: * Press once to turn on/off Wi-Fi. |
| Sensor | 3-Axis Acceleration Sensor |
| Backup Battery | Built-in super capacitor |
| Input Power | DC 12V-24V (DC Plug (Ø3.5 x Ø1.1)) to Wires (Black: GND/Yellow: B+/Red: ACC) |
| Power Consumption | 1CH
Normal Mode (WiFi On/GPS On): 240mA/hour 2CH Normal Mode (WiFi On/GPS On): 370mA/hour * Actual power consumption may vary depending on use conditions and environment. |
| Operation Temperature | -20 °C – 70 °C (-4 °F – 158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C – 80 °C (-4 °F – 176 °F) |
| High Temperature Cut-Off | Approx. 70 °C (158 °F) |
| Certifications | Front: FCC, CE, RoHS, Telec, WEEE, IC, RCM Rear: FCC, CE, RoHS, WEEE |
| Software | BlackVue Viewer * Windows 7 or higher and Mac Yosemite OS X (10.10) or higher |
| Application | BlackVue Application (Android 5.0 or higher, iOS 9.0 or higher) |
| Others | Adaptive Format Free File Management System |
Product specifications – DR590X Plus / DR590X Series
2 min read
Powered by BetterDocs
