| Model | Ultra Battery B-130A |
| Color/ Size/ Weight | Black/ 152.7mm(W)*(206.0mm(L)*33.6mm(H)/ 1,520g
6.01inch(W)*8.11inch(L)*1.32inch(H)/ 3.35lb |
| Battery Voltage / Current | 12V system: – Cigarette lighter plug: 11V~18V/ 7.2A(max) – Hardwired: 11V~18V/ 13.0A (max) |
| 24V system: – Cigarette lighter plug: 22.5V~30V/ 7.2A(max) – Hardwired: 22.5V~30V/ 6.4A (max) |
|
| Charging Voltage /Current | Cigarette lighter plug: 14.2V/ 5A Hardwired: 14.2V/ 9A |
| charging Time | Cigarette lighter plug(standard 5A charging): Aprox. 90 mins Hardwired(rapid 9A charging): Approx. 50 mins |
| Hours of Use | Approx. 30hours (based on a single dashcam that consumes 3W) |
| Operating Temperature | Charging temperature: 0℃ ~45℃(30℉~140℉) |
| Discharging Temperature: -10℃~60℃(14℉~140℉) | |
| Storage Temperature | ‘-20℃~45℃(-4℉~113℉) |
| Temperature Cut-Off | High Temperature: Approx. 80℃(176℉)/ Low Temperature: Blow 0℃(32℉) |
| Capacity | 12.8V/ 7,500mAh/ 96Wh |
| Output Voltage / Current | Dashcam port: 11.0V~14.2V/ 2A(max) |
| USB port: 4.75V ~5.2V/ 2A (max) |
Customer Support
For customer support, the manual, and any updates, please visit www.blackvue.com
You can also email our Customer Support expert at [email protected]
Limited Warranty
*The warranty period of this product is 1 year from the purchase date.
*If the product fails during normal and correct use within the warranty period, our service center will repair the product free of charge.
*Any disassembly, modification, or alteration of the product will void the warranty.
*The cost to repair or fix any malfunction or problem caused by incorrect usage during the warranty period may be charged to the consumer.
*The manufacturer shall not be responsible or liable for any loss or damage caused by improper use of the product.
