| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | DR900X-2CH |
| Channel | 2CH |
| Highlights | 4K UHD (Front) + Full HD (Rear), HEVC (H.265), 2.4-5GHz Wi-Fi, Cloud, External LTE Module (Optional) |
| Product Dimensions |
Front: W 118.5 mm (4.67″) x H 36 mm (1.42″) / 106 g (3.74 oz) Rear: W 67.4 mm (2.65″) x H 25 mm (0.98″) / 25 g (0.88 oz) |
| Rear Camera Connection | Coaxial cable |
| Memory Support | microSD card up to 256GB |
| Recording Modes | – Normal, – Event (Impact Detection / Speed Limit / Manual), – Parking Mode (Impact+Region-based Motion Detection, Timelapse+Events) |
| Parking Mode | YES (with 3-wire hardwiring cable – included) |
| Parking Mode Event Voice Notifications | YES |
| Imaging Sensor |
Front: 8MP CMOS Sensor Rear: Sony STARVIS™ CMOS Sensor (Approx. 2.1MP) |
| Viewing Angle |
Front: Diagonal 162°, Horizontal 136°, Vertical 77° Rear: Diagonal 139°, Horizontal 116°, Vertical 61° |
| Resolution Frame Rate |
Front / Rear 4K UHD (3840×2140) @30fps / Full HD (1920×1080) @30fps Frame rate may vary during Wi-Fi streaming. |
| Video Codec | H.265 (HEVC), H.264 (AVC) |
| Image Quality and Bitrate Front/Rear | Highest (Extreme): 25+10 Mbps Highest: 12+10 Mbps High: 10+8 Mbps Normal: 8+6 Mbps |
| Format Free | YES (Adaptive) |
| Event File Overwrite Protection | YES (up to 50) |
| SD Card Failure Alert | YES |
| Scheduled Reboot | YES |
| Video File Extension | MP4 |
| Wi-Fi | Built-in (802.11 a.b.g.n.ac) |
| Cloud Compatible | YES |
| GPS | Built-in (Dual Band : GPS, GLONASS) |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Impact Sensor | 3-Axis Acceleration Sensor |
| LED Indicators |
Front: Recording LED, GPS/BT LED, LTE/Wi-Fi LED, Front Security LED, Proximity Sensing indicator LED Rear: Rear Security LED |
| Button |
Button: Wi-Fi ON/OFF (Tap) Proximity sensor: Mic ON/OFF / Trigger Manual Recording / OFF (configurable) |
| Operation Temperature | 20 °C − 70 °C (-4 °F − 158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C − 90 °C (-4 °F − 194 °F ) |
| High Temp Cut Off | Approx. 75℃ (167°F) |
| Backup Battery | Built-in supercapacitor |
| Input Power | DC 12V-24V (DC Plug (Ø3.5 x Ø1.1)) to Wires (Black: GND / Yellow: B+ / Red: ACC) |
| Power Consumption Hour | Normal Mode (WiFi On / GPS On / 2CH) : 450mA / hour Normal Mode (WiFi Off / GPS On / 2CH) : 410mA / hour Parking Mode (WiFi On / GPS Off / 2CH) : 365mA / hour Parking Mode (WiFi Off / GPS Off / 2CH) : 325mA / hour * Actual power consumption may vary depending on use conditions and environment. |
| Certifications |
Front: FCC, CE, RoHS, Telec, WEEE, IC Rear: FCC, CE, RoHS, WEEE |
| software | BlackVue Viewer * Windows 7 or higher and Mac Yosemite OS X (10.10) or higher |
| Application | BlackVue Application (Android 5.0 or higher, iOS 9.0 or higher) |
| Others | Adaptive Format-Free File Management System |
| LTE | External (Optional) |
Product Specifications – DR900X-2CH
2 min read
Powered by BetterDocs
